Shinzo Abe'nin Suikast Edilmesi

| On
Cumartesi, Temmuz 16, 2022

Shinzo Abe;
21 Eylül 1954 yılında Tokyo - Nara'da doğmuştur. Japon tarihinin en uzun süreli başbakanıdır. Siyasi bir ailenin çocuğudur. Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okumuştur. Siyasi hayatına atılmadan önce Kobe Steel firmasında çalışmıştır. Siyasete girdiği andan itibaren LDP için çalışmalar yapmıştır. Ülseratif Kolit rahatsızlığı yüzünden siyasete iki kez ara vermiştir. 2020 yılında hastalığından dolayı hem partiden hem de başbakanlık görevinden istifa etmiştir.

8 Temmuz tarihinde düzenlenen suikast 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami tarafından düzenlendiği doğrulandı. İlk edinilen bilgilere göre Tetsuya eski bir Japon Deniz Savunma Kuvvetleri askeri. 

Asılsız İddialar; Halk arasında, "Zainichi" dönemine ait kişilerce suikast yapıldığı söylentileri yayılmaya başladı. Polis bu iddialara karşı halka uyarılarda bulundu. Asılsız iddia çıkaran kişilere karşı hükümet çalışma başlatıyor. Zainichi: 1945 yılında Japonya'ya göç eden Koreliler.

Hükümet ve polisin araştırmalarına göre Tetsuya saldırıyı dini gruplara karşı beslediği kinden ötürü gerçekleştirdi. Ancak fikir ayrılıkları Tetsuya'nın suikasti tek başına mı planladığı yoksa aldığı bir destekle mi gerçekleştirdiği konusunda. Siyasetçilere göre olayda Çin'in bir desteği olabilir.


Otopsi Raporları: Otopsi raporuna göre sol üst kol ve boynunda iki kurşun yarası bulunuyor. Ölüm olay yerinde değil, kan kaybı sonucunda gerçekleşmiştir.

Tetsuya'nın evinde yapılan aramalar sonucunda, evde başka saldırılarda kullanılabilecek patlayıcılar bulundu. Saldırıda kullanılan silahın 3D yazıcıdan çıkartılarak yapıldığı tespit edildi. Saldırının başka kişiler tarafından desteklendiği konusunu tekrar ortaya çıkarıyor. 

Dini Tarikat: Tarikatın adı Unification Church. Yetkililer kiliseye yapılan bağışları kontrol etmeye başladı. Kilisenin Japonya şube başkanı Tomihiro Tanaka; her ay Tetsuya'nın annesinin etkinliklere katıldığını ve 1998 yılında gruba dahil olduğunu kabul etti. Ancak kilise avukatları yaşanan durumun barbarlıktan başka bir şey olmadığını, iflas etme sürecini öne sürerek durumu hafifletmeye çalıştıklarını vurguladı.

Soruşturma İlerliyor: Korumalar Suçlu Olabilir mi? Abe'yi düzgün bir şekilde korumadığı konusunda suçlanan bir polis müfettişinin açıklamasına göre; Saldırıyı fark edemediğini çünkü olay yerinde birçok bisikletin bulunduğunu ve bu konuda önceden uyardığını bildirdi. Ulusal Polis Teşkilatı, saldırıyla ilgili görevini yerine getirmeyen polislerle ilgili doğrulama ve inceleme ekibi kurdu. Görevlilerin yaptığı araştırmalara göre etkinliğin yapıldığı yerin iyi olmadığı yönünde. Konuşma yapılan yerin ön tarafı izleyici kitlesi, arka tarafı ise yol. Polis ekiplerinin büyük bir çoğunluğu izleyicileri kontrol ediyordu. Aynı zamanda iki gün önce düzenlenen bir başka büyük etkinlikte hiçbir sorunun çıkmaması polislerin daha rahat olmasına neden oldu.

Tetsuya'nın Amcası Demeç Veriyor; 15 temmuz günü verilen demeçte annesi bahsi geçen Unification Church derneğine 100 Milyon Yen (722Bin$Dolar) bağışladı. "Tetsuya'nın ailesi her zaman sıkıntılar içerisindeydi. Babası henüz 4 yaşındayken intihar etti. Abisi kanser yüzünden bir gözünü kaybetti. Bağışların büyük bir bölümü babasının mirasından kalan gayrimenkul satışlarından gerçekleşti." dedi. ve ekleyerek "Annesi uzun süredir Güney Kore de. Kilisenin faaliyetlerine katılmak için geri dönmedi" dedi.

Polis teşkilatı Nara'nın kırsal bölgesindeki birkaç dağlık alanda kurşun izleri buldu. Tetsuya'nın silahı test etmiş olduğu konusunda iddialar konuşuluyor. Aynı zamanda evde yapılan aramalarda bulunan patlayıcı maddelerin molotof kokteyli olduğu doğrulandı. 2019 yılında tarikat lideri Hak Ja Moon'un Japonya ziyaretinde bu molotof saldırısını planladığı ancak mekana giremediği için iptal ettiği söyleniyor.

Tetsuya Neden Hedef Değiştirdi: 2021 Eylül ayında Abe'nin yaptığı bir konuşma sırasında "Güney Kore ile barışçıl yaklaşımların devam etmesi gerektiğine ve aramızdaki bağların kuvvetlenmesinde emeği geçen başkan Hak Ja Moon'a saygılarımı sunuyorum" şeklinde yaptığı konuşmanın etkiliği olduğu bildirildi.

Sonuç olarak hem çevirmediğim ancak okuduğum, hem de Japonya'yı çok iyi biliyor olmamdan ötürü ilerleyen süreçte neler olabileceği konusunda bilgilendirmemi yapacağım. Bu bilgilendirme tamamen fikir olarak bana aittir.

Çevirilerini yarım bıraktığım haberlerin büyük bir kısmı Abe'nin ölüm törenleri hakkında. Şuanda mevcut Japon hükümeti ve LDP ortaklaşa bir şekilde büyük bir tören yapma planı içerisinde. Ülkelerin siyasi liderlerini çağırmayı planlıyorlar.

Moon tarikatı zamanında Güney Korede'de sıkıntılar çıkarmıştı. Muhtemelen hükümet yakın zamanda tarikatlar ile ilgili yasal süreçler başlatacaktır. İlerleyen süreçte de müfettişlerin başlatmış olduğu polis denetlemesinden de birkaç polis açığa alınarak olaylar kapanacaktır. Moon tarikatıyla ilgili de çok fazla konuşmak istemiyorum çünkü bu yapı durdurulması çok güç ve belki de ülkemizden örnek verebileceğimiz fetö tipi yapılanmanın daha da üst halidir. Neden daha üst diyorum çünkü bu yapı ekonomik açıdan çok zengin. Bir kaç siyasi lider veya ünlü kişiden değil gördüğünüz gibi halk içerisinden sıradan kişilerden bile yüklü miktarlarda maddi yardımlar alıyor. Dönen bu para sayesinde de hiç çekinmeden hükümetlerin içerisine sızabiliyorlar. Ayrıca bunlarla da sınırlı değil. Tarikat liderlerinin peygamber hatta üst olduklarına inanıyorlar.İnsan üstü güçlerinin bile olduğunu iddia eden kitleleri var. 2016 yılında Güney Korede çıkan devlet skandallarını inceleyebilirsiniz. Ek olarak Güney Kore ziyaretimde bu tarikatın geceleri yüzlerce kişi ile yürüyüşler yaptıklarına şahit oldum.

İlk Yorumu Sen Yap !
Yorum Gönder

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9