Otogar ve Havaalanları Arasındaki Kalite Farkı (Fiyatlar?) ÇÖZÜM.

| On
Pazar, Ağustos 20, 2017
Yıllar önce otogarların halini hatırlıyorum. Otogarın çevresi, otobüsler her saat tıklım tıklım olur fiyatlarda buna göre kalite / performans açısından uygun olurdu. Tabii o senelerde uçağa binmek lüks. "Uçağa o kadar para vereceğime, üç kere x şehrine gider gelirim" denirdi.

Aradan geçen 7-8 yıl sonra hayatında iki kitap okumuş insanlar bile zamanın daha önemli olduğu çağa geçmiştir. Fakat insanların düşünme seviyesinin artışıyla otogarların iş ahlakı doğrusuz orantısız düşüşte. Cahiliye döneminde bile şöförler firmaların vermiş olduğu tek tip kıyafetleri giyerken 2017 yılında çalışanların daha kabalaştığını, kıyafetleride -özellikle şöförlerin- kendi isteklerine göre seçtiklerini görüyoruz. Otogarda muavinlere soru sormaya bile çekinir hale geldik.

Doğrusuz orantısız düşüşün yanında, gelişen teknolojiyle uçak fiyatlarının 'doğru orantılı' olarak ucuzladığını GÖZLERİMİZLE görüyoruz.

Fakat otobüs fiyatlarında artış yaşanmaya başladı. Örneğin yaşadığım yakın zamanlı durumdan bahsedecek olursam, senenin başında izmite 17TL vererek giderken aradan 1 yıl geçmemiş olmasına rağmen 21TL vermeye başladım. Oluşan saçma uçak / otobüs fiyat dengesizliğine bakalım.

7 Gün İleri Tarihe Uçak Bileti / İstanbul - Ankara Fiyatı7 Gün İleri Tarihe Otobüs Bileti / İstanbul - Ankara FiyatıOtobüs için 200 gün ileri tarihede alsanız ödeyeceğiniz fiyat değişmiyor. Uçak içinse ne kadar uzak tarihe alırsanız o kadar ucuza alıyorsunuz yani eğer 1 ay sonraya alacak kadar planlı biriyseniz 40TL ye bile gidebilme şansınız var.  -Otobüs saatlerine dikkat edin-

Otobüs sektörü bu kadar eski olmasına rağmen, her şehirde tonlarca otogar varken, fiyatlarınında bu kadar artmış olmasına rağmen neden bu sektör çağ dışı kalmış ve 'keko' ortam haline dönüşmüştür? 69TL uçakla gittiğiniz yerde bir sürü aramadan geçer güvenliğiniz korunur. Havaalanlarında çalışan her kişinin kıyafeti düzgün belirlidir. Saygı üst seviyededir. Uçağa binersiniz uçak çalışanları saygıyla davranır tek tek "Hoşgeldiniz" der. -zorla yapılıyor olsa bile, yapılıyor-

Otogar;
"ANGARA ANGARA ANGARA ANGARA ĞUĞAUĞAUAĞUAĞUĞA BİN ABİ NE BEKLİYORSUN BİN İŞTE OTUR. GALKIYOS ABİ"

"BAŞGA OTOBÜS GÖRÜYOR MUSUN BU İŞTE SORUP DURMA GALKCAS BİRAZDAN"

"X NOKTASINA BIRAKACAĞIMIZ SERVİZ VAR DENMİŞ OLABİLİR FAGAT BENİM PROBLEMİM DEĞİL, SERVİZ YOK ŞUVAN BİLEDİ SATANLARLA KONUŞUN."

Muavin otobüsün kapısında ayakta beklediği sırada yere tükürür, otogarın içindeki yamyam kekolardan bahsetmek bile istemiyorum.

DURUM / ÇÖZÜM

Fiyatların neden bu hale geldiğinide söyleyeyim size. İnsanlar gerizekalı değil biletlerini önceden alıp uçakla gidiyorlar. Koltuklar boş kalınca otomatik olarak fiyat artışı gerçekleşiyor. Genç nesil otobüs işini yapmak istemiyor buda yeni muavin ve otobüs şöförlerinin çıkmamasına sebep oluyor. Yapanlarada el mahkum olunca eskisi gibi düşük ücrete çalışmak istemiyorlar. Yüksek ücretle çalışıyorlar. Sonuç; ÇALIŞANLARIN KALİTESİNDE DÜŞÜŞ.

Ülkenin tonlarca sorunu olduğu için hiçbir milletvekilinin konuyu araştırdığını neler döndüğüyle ilgili soruşturma yapmadığını da biliyorum. Yapmayacaklarda... Onlara göre "saçma ve basit" olaydır. Nasıl benim MV adayım oluyor onuda bilmiyorum. Bu konudan şikayetçiyim, kim takacak beni? 


Çözümüde kolay. Büyük otobüs markaların, küçük markalarla birleşmesi sağlanacak otobüs boyutlarında küçültmeye gidilecek böylelikle sefer sayıları eskisi gibi artabilecek. Bilet fiyatlarında düşüş olacak, taşıtlarda mazotu daha az yakacak. Birbirini tetikleyen zincir halkası gibi.

-Firma sayısı asla 1-2'ye düşmeyecek şekilde (5-6 olabilir), büyük firmalara parasal destek sağlanarak anlaşmalı şekilde küçük firmalar zarara uğratılmadan birleşmeleri sağlanabilir. Kalitede artışa da sebep olacak.

-Demir yollarına yatırım arttılıp hızlı tren olgusu gelişmiş ülkelerdeki seviyeye getirilmeli. Kore ve Japonyadaki metro, tren hatları 5-6 saat yolculuk yapacak kadar uzun.

İstanbuldan - Ankaraya hızlı tren, yatırımlar yapılarak sağlanabilir. Böylelikle insanlar daha güvende yolculuk yaparlar. Sapık otobüs çalışanları, ucuz mazot alımından dolayı oluşan yangınlar, yetişicem diye yapılan kazalarında önüne geçilmiş olur. (Örneklerim İstanbul - Ankara olduğu için hep o şekilde bahsettim. Başka şehirlerimiz arasında da bunlar sağlanmalı. Bu konuda çok geri kaldık.)
İlk Yorumu Sen Yap !
Yorum Gönder

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9