Youtube Kanalım, Bakışım, Düşüncelerim - 2 Haftadır Yoktum Açıklama Yapmak İstiyorum (Genel)

| On
Pazar, Mayıs 15, 2016

İlk kez herkese Merhaba diyerek giriş yapmak istiyorum. Yanii;

Herkese Merhaba!

2 haftadır youtube güncellemesi yapmıyordum. Dün gece düşündüklerimde durumumu netleştirmemi sağladı. Youtube kanalım net olarak, sürekli aktif olmayacak.

Aslında bunun çok sebebi var. Öncelikle ben açtığım günden itibaren "oyun" kanalı kategorisinde olmak istemiyordum ama bu seneki yaşamım sosyal olarak epey düşük olduğu için beni buna itti. Daha sonra Asya tarafına yönelmek istedim -kutu açılışı, tanıtımlar" gibi. Buda hem masraflı hemde youtube genel kurallarına aykırı olan telif sorunlarıyla cebelleşiyor.

Mesela anime tanıtımı yapmak istiyorum. Animeden video kullanırsam -ki doğal olarak tanıtım yaparken kullanmam gerekli- ben telif hakkını ihlal etmiş oluyorum. Yapımcılardan biri görürse veya youtube genel filtresine takılırsa kanalım kapanıyor. Çünkü benim adsense hesabım var ve para kazanma seçeneğim açık. Hal böyle olunca fotoğraflarla tanıtım yapmanında pek tadı yok. Ayrıca fotoğrafla yapılan tanıtım bile animenin yapımcısı tarafından şikayet edilirse gene telif hakkına giriyormuş. Yani bu, kanalın bir ayağının çukurda olduğunu gösterir.

Ürün tanıtımı yapma işide bildiğiniz üzere acayip derecede masraflı bir iş. Doların fiyatı çok yüksek. Geçen gün aldığım Oh My Girl grubunun son albümü. 25$ tuttu. 75TL demek oluyor. Belki diyeceksiniz ki Eren sende abartmışsın ama iki tane posterli falan, doğru onları atsakta olacak şey 60tl olacaktı çünkü benim bu siteyle uzun süreli aktifliğimden ötürü indirim bonusum var. Posterli daha ucuza geldi. Düşünelim ayda 4 tane unbox albüm açılışı yapsam 60x4=240Tl benim sadece 4 video para giderim olacaktı "aylık" çok gereksiz derecede bir para kaybı kaldı ki bende bu yaştan sonra böyle bir para harcama derdine giremem.

Yani ne oldu? Sürekli oyun istemiyorum. Tanıtım yapma imkanı yok telif giriyor. Unbox işide doların ülkemizde fazla olmasından ötürü çok pahallı. Ne kalıyor? Vlog çekmek. Ben vlog adamı olamayacak kadar sakin yapıya sahip biriyim. Bu alanda ilgi çekici bir yeteneğim yok.


Bu olanlarda aslında benim youtube'da olmamam gerektiğini gösteriyor. Kameram var ekipmanlarım var, photoshop, after effects, premiere pro gibi tüm programları orta seviye kullanabilecek kapasitedeyim ama malesef diğer yandan durum böyle. Bu sene, beni tanıyanlar bilir DGS hazırlandığım içinde ara ara ders çalışıyorum, ailevi sorunlar vs dersek sokağa çıkıp kamerayla kayıtlar alasım bişiler yapasımda gelmiyor gerçekten! Bende de sorun var yani her suçu youtube'a atacak değilim. Ama gerçekten söylüyorum o kadar çok telif durumu var ki. Tahmin bile edemezsiniz. En ufak görselden bile yarın öbürgün patlamayacağınızın garantisi yok. Review, tanıtım, müzik kanalları var onlar nasıl oluyo diyeceksiniz bana, biliyorum. Onların bir çoğu para kazanmıyor kaldıki kazanmasa dahi hepsinin aklında birgün o kanalın kapanacağı durumu var onlarda biliyor. Garantisi yok hiçbirinin. Ulaşabileceğiniz birisi varsa sorabilirsiniz. Yoksa youtube girme işi zor değil. Bot sitelerine 250-300tl verirseniz videolarınıza on bin izlenme verecektir, ondan sonra youtube firmasınada gene o fiyat aralığında haftalık video reklamınızı verdikten sonra 1 ayda kanalınız 5-6bin aboneye ulaşır bunları yapmak zor değil. Benim videolarım ben bir şekilde içeriğimi oturtamadığım ve hep durduğum için izlenme sayıları yok denecek kadar az, çünkü kendimi bir türlü bu durumlardan ötürü kasamadım.

Ama şu var, ben arada unbox yapan veya bişiler yapan biriyim. O yüzden kanalı kapatmayacağım. Yeri geliyor elime albüm geçiyor veya bir şey oluyor onun için video atabilirim, ama bu olur 4 ayda bir veya ayda bir. Hiç bilmiyorum. O kanalda benim aktif olabilmem için artık tek kalan şey benim okulu kazandıktan sonra tekrar sosyal olmamla birlikte alanımla ilgili videolar koymak olabilir veya başka bir şehire, ülkeye gidersem görsel tanıtımlar bilgiler olabilir. Onun dışında artık kanalın resmi olarak sürekli güncel kalma durumu olmayacak.

Bu arada geçen gördünüz mü bilmiyorum. Birkaç gün önce bloğa bir tanede olsa reklam aldım. Reklam aldıktan sonra adsense ile vukuatımız oldu ve benim reklam gelirim iptal edildi. Sebebi benim içeriklerimin google politikasına aykırı olmasıymış. Tabiki bu durum benim yazmama engel olamaz. Çünkü benim domain adım google'da değil ben sadece alt yapısını kullanıyorum ve sözleşme gereği illegal bir şey yapmadığım sürece bundan da atamaz. Ama reklam verme durumunu iptal ediyor işte. Politikalarına aykırıymışım, oda neden biliyormusunuz? Ben ağzıma geleni söylüyorum yeri geliyor onu, yeri geliyor başkasını yerebiliyorum. Tek bunlarda değil tabi, benim "yardımcı" bölümümden de rahatsızlar çünkü orada reklam engellemek veya bazı şeylerin kısayoldan yardımını yapmamdan da rahatsızlık duyuyorlar. Ağzıma geleni söyleme örneğinden birinide şimdi gerçekleştirdim. Ne dedim? "Youtubeda kanalı kasmak zor değil, bot sitesine para vererek izlenme arttırıp daha sonra youtube video reklamı verirseniz" diyerek burda işlerin nasıl döndüğünü anlattım mesela. Rahatsızlık veriyor işte bazılarına. Ha buradan gelecek aylık 100-150tl'lik reklam geliride umrumda değil 2012'den beri hiç yapmadım yarında yapmassam kaybedeceğim hiçbir şey olmaz, benim yazı yazmamı kimse engelleyemez. Bunu yapmaktan keyif alıyorum çünkü. Neyse birazcık google'a karşı olan sertlik durumumu düşüreyim bu sefer aramalarda da çıkmayacağız. :) Ben gazeteci olayım ozaman göstereceğim hepsine.

Daha fazla sinirim bozulmadan, beni takip eden, 2012'den beri yanımda olan veya daha sonra olan. Hatta ilerleyen zamanlarda olacak olan herkese destekleri ve yazılarımı okudukları için çok teşekkür ederim.

İlk Yorumu Sen Yap !
Yorum Gönder

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9