Son Zamanlarda, Site Açma Furyası?

| On
Cumartesi, Mayıs 10, 2014

Son zamanlarda kpop piyasasında ilgim olduğu için insanların görüşlerini ve yaptığı işleri takip etme gibi bir girişimde bulundum. Ama baktığımda artık saygı sınırının bozulmuş olmasına üzüldüğümden çok daha yeni üzüldüğüm bir konu ortaya çıkmış. "Farkında Olmamak, Geleceğini Kaybetme"

Baktığımızda, insanların artık kendisini Kore veya diğer ilgi alanlarında hobi, sevme unsurunu aşmış artık sevdiği şeyler tarafından yönetildiğini görüyorum. Ayrıca çoğu kişide bunun farkında değil. Sadece geleceği konusunda da değil kendi insanlık değerlerinizide kaybediyorsunuz. Şuan anlatacaklarım belki dikkate alınmayacak, belkide belirli bir yaş grubu anlamayacak veya dalga geçmeye çalışacak. Ama aynen şunu söylüyorum ki 5-6 yıl önce bende öyleydim. Benim amacım bu piyasaya geldiğimden beri kendi tecrübelerimle insanlara ve birazda olsa beni seven kesime her zaman doğru yolu göstermek, pişman olmadan mutlu olmasını sağlamak. Bu yüzden hem abilik hemde duyulan saygıdan ötürü bazı şeylerden bahsetmek istiyorum;

Geleceğinizi mahvetmeyin... Hepimiz ilköğretimden mezun olurken öğretmenlerimiz tarafından lisenizde çabuk bitecek, üniversiteyi saymıyoruz bile hayata atılacaksınız bundan sonra dediklerinde, amaan bu ne diyor diye dikkate almadık. Evet bende almadım. Ama şimdi dönüp arkama baktığımda, keşkelerim mevcut. Ne kadar konuşsamda sizinde keşkeleriniz olacak, olmakta zorunda. Hiç birşeyi tecrübe yaşamadan tam olarak öğrenemessiniz, ancak bu kadar fazla keşkenizde olmak zorunda değil! Daha lise hayatına yeni başlamış kişilerin fanlık derecesinde kendisini kaybettiğini görüyorum. Hani kendisini kaybetmeside yetmiyor, çevresini ve ailesinide ne kadar üzdüğünün farkında değil. Özellikle son 1 yıldır, sevdiği gruplar için site açma furyası ortaya çıktı. Ve bu işi gerçekten kolay sananları da saymıyorum bile. Kolay olsa bile farkında olmadığınız şeyi söyleyeyim mi? Bir site açtığınızda hayatınızın %50'sini ona vermek zorundasınız. Oluşan sorunlar, sitenin gereksinimleri ve takipde kalma. Bunların hepsini 24 saatinize (okulunuz bile varken) sığdırabilirmisiniz? Tatil günlerinde belki evet. Ama o tatil günlerinde çok özel, o yaş anılarınızı yaşamak varken uzun süre birşeye bağlı kalmak doğru mu?

Ben bunu lise hayatımda yaptım. Pişmanlık derecesine gelirsek açtığım için pişman olmadım çünkü yaşadığım şeyler farklı oldu ama herkes aynı şeyleri mi yaşayacak? Ben sitemi açtığımda kpop piyasası daha yeni yeni ortamına giriyordu. Bunun en büyük avantajını yaşadım. Ama şimdi siz bir grup için site açtığınızda özellikle eski bir grup için. O kadar para ve emek harcadıktan sonra, grubunuz kpop piyasasından göç edip kaybolduğunda, yaşamanız gereken özel gerçek hayat günleriniz geri gelecek mi? Bugün hiç birimiz (bende dahil) kpop sitesi, forumu açtığımız da, Koredekiler gibi olamayız bunun farkındamısınız? Geleceğiniz son yer 2 yıllık bir süreç sonucu olabilir ve ondan sonra ya grubunuz dağılır, ya da paranız kalmaz. Oluşturduğunuz siteler belki sizi bir yıl idare edebilir ama siteniz tuttuktan sonra, hack saldırıları ve ödeme metodları aylık sınırına gelince bunu kaldırabilecekmisiniz? Sırf bunu yaşamak için gerçekten derslerinizi, hayatınızı, ailenizi, çevrenizi herşeyi yok soymak doğru mu... Site kurduğumda 1 yıl boyunca sokağa bile çıkarken artık evde veya arkadaşlarıma "yanlız bak akşam 6 da evde olmam gerek" diye sıkıştırıyordum. Ne kadar sinir bir durum. Neden yapıyordum bunu, çünkü siteniz varsa onu kontrol etmiyorsanız o site iyi yere gelemez, kontrol etmeniz içinde zamana ihtiyacınız var bu yüzden özel hayatınız yok! 14-18 yaş aralığında özel hayatınız yok. Ne kadar komik değil mi :) 20 den sonra gerçekten ciddi çok iyi bir özel hayat yaşayacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle ailenizden koptuktan sonra, zengin bir aile çocuğu değilseniz ilginç ve bir o kadar da zor bir hayat sizi bekliyor olacak. Birde üniversite kazanmak için aileniz size emek harcamış ama siz sitelerle uğraşırken hiç birşeyin farkında değilseniz, ozaman çok daha fazla göreceksiniz gerçek hayatla ilgili şeyleri. Kimseyi korkutmak değil amacım gerçekten sadece bazı şeyleri farkında olmanızı istiyorum.. Peki yaa, bu kadar sorunu aştıktan sonra ya grubunuz kapanır, dağılırsa? Herkesin, herşeyin bir sonu gelecek öyle değil mi...


Ben daha çok şey söylerim bu konu hakkında ama bunlar dışında da yaşayacağınız şeyler olacak bu yolda. Satıldığınız durumlar, insanların gerçek yüzleri vs vs. Herşeyi kaldırabilecekmisiniz? Böyle bir etkinin sizi yönetmesine izin vermeyin, sadece siz boş vakitlerinizi hobi olarak bunu severek devam edin. Güzel hayatınızı boşa heba etmeyin. Sevin takip edin, yeri geldiğinde albümde alın. Ama birşey olduğunda da, "dur" demesini bilin. Güzel bir üniversite kazanın, sosyal olun. Bu yaşları asla bulamayacaksınız. Bende farkında değildim. Üniversiteye geçince çok daha fazla fark etmeye başladım. Kaptırmayın kendinizi. Yanınızdakini çevrenizdekini, sizin için uğraşan herşeyini yapan ailenizi unutmayın. Üzmeyin. Daha karşınıza çok şey çıkacak, hipnoz olmuş gibi davranmayın. Böyle birşeye bağlı kalıp, gittiğinde zor duruma düşmeyin. Üzülmeyin istiyorum sadece, çok güzel bir hayat dışarıda da var. Herşeyin sınırını, ayarını bilmek gerek!

Yaz geliyor, uyuşuk bilgisiz bir insan olmak yerine.. Çok güzel bir hayatı siz seçebilirsiniz. Tekrar söylüyorum, takip edip, sayfanız da olacak ama giremediğiniz, bakamadığınız günde olacak. Ders çalışırken bile telefona bakacak, 1 saat bile bilgisayardan ayrı kalamayacak haldeyseniz. Bir süre ailenizle vakit geçirip, boş sakin bir odada oturup düşünün. Ben ne yapıyorum, ben ne olacağım... ?

Bunları benim gibi birinin söylemesi bazılarına komik gelecek, sadece bazı şeylerin farkında olduğumu söylemek istedim. Aynı şeyleri yaşayıp sizde bu halde olmak istemiyorsanız eğer. :"


Birde birşey göstermek istiyorum, işin içine gerçekten girdikten sonra ne gibi para dökeceksiniz? Hemde ben sadece başında bıraktım bu işi. +2 yıl sonrasından bahsediyorum...İkinci sayfasını göstermek bile istemedim vergiler falan. İnternet sitesi açma işi bu kadar kolay sanılıyorsa dediğim gibi bu dediklerim bile önemsizse. Devam edenlere başarılar diliyorum. Tabi sadece 300 üye yeter bana takılırız diyorsanız ayrı bir konu ama iş ciddiye bindikten sonra aylık aidatlarınız olacak. Umarım bazı kişileri hatalardan döndürebilirim.
2 yorum on "Son Zamanlarda, Site Açma Furyası?"

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9