Çok Komik Bir Ülkede Yaşıyoruz - Nereden Kitleyeceklerini Şaşırıyorlar!

| On
Salı, Ocak 07, 2014

Benim hep gazeteci olmam yasaklanmıştı bu evde... Ama meslek veya eğitimim açısından bazı şeyleri eleştirme veya gösterebilme yerindeyim hep nedense. Birgün başıma iş açılabilecekte olsa ben karakterimi değiştiremem, kendimi satamam. Fakat daha sakin olabilirim. :P

Şimdi minnak devletimizin tatlı insanlarının minnoş yönetiminin bizlere nasıl kitlediğinden bahsedeceğim. (İsim vermek yok ;) haşaaaaa!) Bu ülkede yaşayan her birey 18 yaşına geldikten sonra ülkesine zorunlu şekilde sorumlu, ama aklıyla, düşünceleriyle değil para ödeyerek (!)

Ben 18 yaşıma girdikten sonra, ilk sene üniversiteye girmediğim için, devlet tarafından hem okumuyor hemde çalışmıyor, yani evde yan gelip yatıyor bu adamdan birşey olmaz sıfatına girdiğim için para ödemek zorundayım. Tamam aslında doğru bir uygulama sosyal sağlık sigortası kapsamında herkesi birşeye, bir uğraşa itip hem devletin kalkınması hemde herkesin doğal sağlık sigortasının ödenmesi gibi bir durum söz konusu. Herkesin birşey yapması istenmesine lafım yok. Ama herkesin kötü dönemi veya okumak, çalışmak dışında yaptığı birşeyin olabileceğide yatsınamaz. 18 yaşımdan sonraki zamanda tekrar dershaneye yazıldım ve hafta sonu dışında hergün dershanedeydim. Dershaneye gidince okuyor olarak görülmüyorsunuz. Peki benim suçum neydi? O şartlarda bir işte zaten çalışamam, eee okuyamıyorum da? (+ Çalışmak için ben eğitimimi bitirmek isterim bu yüzden ailemde benim için uğraşıyor herkes çalışmak zorunda da değil?) Örneklerimi geçtim, kötü günlerimde olabilir, depresyonda olabilirim, şartlarım iyi olamaz ve ne okuyabilirim nede çalışabilirim bu tarz kişilerde olabilir peki onların suçu ne?

Gelelim nasıl borçlandığıma.. Ben fotoğraftada görüldüğü gibi tam olarak 16 ay boşta kalmışım. 2 ay dershanem geç açıldı 12 ay dershane süresi ve 2 ayda şimdiki üniversitem geç açıldı = 16 ay boş bir dönem. Tabi onlara göre boş çünkü ben bu dönemde zaten ne yaptığımı saydım, ha gerçekten boş geçen dönemim okulum açılırken ki 2 aylık aralığımdı ki bunun borcu olsa zaten bu kadar ses çıkartmazdım ki (çıkartmam gerekirken? çünkü zorunlu sağlık sigortası diye birşey olamaz... Olursa da benim ödediğim parayla olamaz..) Neyse gene bizim güzel yönetimimiz, kendi paramızla ödediğimiz zorunlu sağlık sigortamıza özel af gibi birşey çıkarttı. Mutlu olduk, kendi paramla ödediğim zorunlu birşeye af geldi waao! Neymiş bu peki? Bazı kişiler gelir durumunu test ettirmediği için devlet kafasına göre borç kesmiş, hatalıyız dediler gelin gelir testi yapın bir daha borcunuz sayılsın ona göre sonuç çıksın dediler. Gene vay canınaa çok iyiler dedik bu zorunlu ama dünyada görülmemiş bir uygulamaya.. Bana aylık 200tl falan kesmişlerdi ve borcum 3.200TL (yazıyla = üçmilyarikiyüz) görünüyordu.


*Bu borcu nasıl gördüğümüde hemen özet geçeyim. Borç sayımının 6. aylarında falan, birgün dershaneye gidememiştim alerjim olduğundan dolayı gözümde sorun çıkmıştı açamıyordum yanıyordu. Doktora gitmem gerekiyordu, özel doktora gittik hemen, o zamanlar da aileye bağlı olabiliyordun 50tl muayne parası 10 veya 20tl falan oluyordu.. Biz gittik tabi kimlik falan veriyoruz. Muhasebedeki kadın bu şekilde; Eren beyin borcu görünüyor bu yüzden devlet tarafından hiç birşeyden yararlanamaz normal muayne parası alıyoruz, kabul ediyormusunuz? Bizde mecbur; Evet tabiki.. Gözümü açmam gerek çünkü okumam ve bu işin peşine düşebilmem için değil mi.. :" (Böyle inceden laf yapmadanda geçemiyorum kusura bakmayın sinirim bozuk.) "Ayrıca borç olunca devlet hastesinde bile ücretsiz muayne olamıyorsunuz." (!)

Daha sonra arkadaşlarımda, dershanede falanda bu GSS borç olayı yayılmaya başladı, insanlar yavaş yavaş öğreniyor. Bazıları korkup hemen aylık ödemesini yapıyordu. Ben ailemle konuştuğumda babamda benim gibidir ödemeye ilk günden itibaren karşıydık, çünkü avrupada veya dünyada, sağlık + bakım gibi temel ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanması zorunludur. Bunun başka açıklaması yok. Temel bir hesaplama yapalım hatta.. Bir insan ayda kaç kere doktora gidebilir? Ayda 2 kere doktora gitse normal şartlarda özeldeki muaynesi 20+20tldir. Hangi insan her ay doktora 2 kez gider peki oda ayrı? (Hemde hep özel hastaneye?) 2013 yılında bir kere gözüme sorun oldu onda gittim, bir kezde kolumda sinir sıkışması oldu onda gittim yani 12 ayda 2 kere gitmişim. Peki ben neden her ay zorunlu sağlık sigortası ödemek zorundayım? En düşüğü 30 tl en yükseği 245tl olarak? Ben bir senede 40tl harcamışım doktora, en düşükten hesaplasak bir yılda normal şartlarda 40 verecekken 480tl falan ödemek zorunda kalıyorum ki buda gelir durumunuz düşükse. Peki ya sürekli doktora gitmek zorunda olanlar ? Onlar bu yasayla mecburen hep ödediler. Şimdi yeni bir af daha çıkacak? Yeni çıkan af da, dönem arasında benim gibi sıkışmış veya borç olduğunu görmeyen kişiler için bir af yani herkesin borcu " 0 " lanacak. Okuyan ve çalışanlara tekrar yazılmayacak, ama okumayanlarında sıfırlanıp, artık bir iş bulma vakti geldiğinin habercisi olacak. Peki zamanında her ay ödeyenlerin suçu neydi şimdi? :" Onların milyarlarca parasını kim verecek bu af çıkarsa merak ediyorum. Her yeni gelen şeyler işler dahada batıyor gibi hissettiriyor bana. Bu durumdan benim gibi mağdur olan kişi sayısıda 4 Milyondan fazla olduğu açıklandı..

*Sıra komik durumda, ben gelirimi ölçütürüp eski borcumun tekrar sayılmasını istedim ve bu seferki kararları 691tl oldu. Ama yeni komiklikten bahsedeyim mi? Şimdi bunu ödemiyorum ve aylık faizi 51tl hahahaha yani şimdide her ay 51tl borç ekleyecekler bunun üstüne ve bu sene sonu gene borcum 3 milyar olacak hahahahaha bayılıyorum ülkeme.. Yani bu ne demek oluyor, af çıkmazsa eğer sene sonu gene aynı borca sahip olacağım, çıkarsa hepsi silinecek ve 25 yaşıma kadar rahatım. Af çıkmazsa bu kez dava'ya gitmeyi planlıyorum açıkcası.

Bunca ülkede sorun, sıkıntı varken bu tarz bir zorunluluk niye? Bana göre avrupa standartlarında görülelim diye, herkesi okumaya veya çalışmaya yani eğitim durumunu yükselten aynı zamanda işsiz sayısını azaltan bunun yanı sıra hiç bir yararı olmayan (kağıt üstünde yararlı görünen) bir uygulamadan farkı yok. Ha bu af gerçekten çıkarsa, onuda bizi sevdiklerinden değil, seçimler geliyor anladınız siz.

*GSS Borç olayı tüm insanları kapsamıyor. 18 yaş üştü çalışmayan ve okumayan veya 25 yaş üstü hala okuyan kişileri kapsıyor. Yani kız / erkek fark etmez, 25 yaşından sonra çalışmıyorsanız bu borç gene yazılır okusanız bile. Dediğim kapsam arasında olduysanız, bu linkten sorgu türü: diğer, soru tipi: GSS prim seçip TC kimliğinizi girerek kontrol edebilirsiniz. Normalde fotoğraftaki kadar boş değil kısımlar özel detayları silmek durumunda kaldım.


Tokatlanmaya devam hoşumuza gidiyor..

19 yaşımda af çıkar mı çıkmaz mı diye düşündüğüm için ve gene 19 yaşında ben devlete borçlu olduğum için devletime teşekkürümü borç bilirim. Hayata atılmadan hayatı yaşatıyorlar insana.
3 yorum on "Çok Komik Bir Ülkede Yaşıyoruz - Nereden Kitleyeceklerini Şaşırıyorlar!"
 1. Yaa çok şaşırdım. Ben böyle bir durumda herkesten aylık 30 tl alınıyor zannediyordum. Ama seçim öncesi bir af gelir herhalde :) Gülüyoruz ağlanacak halimize...

  YanıtlaSil
 2. Saçmalıktan saçmalık beğen. Kime neyi şikayet edeceksin? Hepsi aynı elin parmakları! Olan vatandaşa oluyor sadece.
  Ha! ayakkabı kutusunda paran varsa o başka :)

  YanıtlaSil
 3. @Banu abla en düşük gelir düzeyine sahip kişilerden aylık 30tl ne yazikki ailenizin sağdan soldan artık nerden para geliyorsa bile onun hesabını yapıp ona göre borç çıkartıyolarmış. Ben gelir testi yapmayıp birde bursum internette görünmediği için sanki özel üniversitede 0 bursla okuyorum diye sayıp hemencecik aylık 200tl diye yapıştırmışlardı bana ama işte şimdi değiştilerde gene fark yok sene sonu okuduğum halde ödememe faizden dolayı aynı fiyat olacak :D Sinirim çok bozuk :T

  @Ruhdağı abla işte dava açarız orda birde dava açmaktan üstüne 2x borç daha eklerler gibi düşünce benimde aklıma gelmiyor değil mimleneceğim birde sonra :D Ben üzülüyorum açıkcası daha nereye kadar gidecek böyle işte.. Tabi işte bazılarının kutusu sağlam olunca.....

  YanıtlaSil

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9