Paypal Nedir? Nasıl Üye Olunur? (Resimli Anlatım)

| On
Pazartesi, Temmuz 22, 2013
Arkadaşlar öncelikle paypal sadece "Ebay" sitesi için olan bir kuruluş değildir bunu belirteyim.. Hemen hemen büyük olan tüm alışveriş veya onun gibi sitelerin kredi kartı koruma + ve sanal ortamda alışveriş yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Yanılmıyorsam geçen sene veya ondan önceki senede türkçe olarakda dil desteği başladı. (Tam tarihden emin değilim) Resimli olarak açıklamalar da bulunacağım resmi okuyamayan arkadaşlarımız da olabilir yazıylada anlatacağım..

Üye olurken ilk gelen sayfada "BİREYSEL HESAP" seçiyoruz.


Resim Orjinal Boyut İçin > Link

Adres bilgilerimizi doğruca giriyoruz, tekrar tekrar kontrol edin üyelik kısımları düzeltilebilecek olsada hata yapmayın. Resimde gösterdiğim uyarıları dikkate alın, adres kısmınızı sakın ingilizce olarak doldurmayın diğer üye olduğunuz sitelerdede adres istenirse her zaman türkçe yazın bu kısımlar posta görevlilerini ilgilendiren kısımlardır.


Resim Orjinal Boyut İçin > Link

Tekrar dediğim gibi kartınızın üzerinde visa yazsa bile yurt dışına açık olmayabilir ve bu yüzden alışveriş yapamayabilirsiniz, paypala üye olmadan önce bankanızı arayarak veya giderek yurt dışına açık olup olmadığını öğrenin değilse açtırın herhangi bir ücret vs alınmaz ve zaman alan bir işlem değildir bu konuda endişeniz olmasın.

Üye olma işlemimiz bitti tamam ama herşey bu kadar değil, zor birşey olmasa da yapmamız gerekenler var. Paypal aşırı bir güvenlik sitesi olup satın alma işlemlerinizde size güvence veren bir sitedir örnek veriyorum ürününüze birşey oldu veya gelmedi sorun çıktı paypal üzerinden dava açarak satıcıya ulaşılmasını sağlıyorsunuz eğer soruşturma sonucunda kişinin gerçekten ürünü yollamadığı ortaya çıkarsa paypal 1000$ (Bin Dolar)'a kadar paranızı geri veriyor. Tabi bunun karşılığın da her alışverişinizde 1$ komisyon alır. Şimdi yapmamız gereken bankayı arayarak paypal hesabımızı onaylamak, bankayı arayıp paypala üye olduğunuzu ve ekstrede yazan kodu söylemelerini isteyin söyleyeceklerdir. Eğer bunu yapamıyorsanız ekstrenizi bekleyebilirsiniz aynı kod orada da yazar. Bu işlemi yaptığınızda kartınızdan 3tl çeker onaylandıktan sonra 3tlyi paypal hesabınıza tekrar geri aktarır.

Adres kısmınız nasıl olmalı?
Kiraz Mahallesi, Kavun Caddesi, Kahkül Apartmanı, Numara 11 Daire 111   (İsimleri salladım önemli olan kısım bu değil sonuna iyi bakın Mahallesi Caddesi önemli olan şeyler onlar sizin için sırasıyla..)

Eğer dediğim herşeyi yaptıysanız onaylama kodunu girdikten sonra artık paypal hesabınız tamamen kullanılabilir durumda sizindir. Yakın zamanda Ebay ve Paypal hesabı nasıl birleştirilir anlatacağım. Yabancı diğer sitelerde de paypal logosunu görürseniz oradan hesabınızla alışveriş yapabilirsiniz hiç merak etmeyin. Sorularınız olursa bana ulaşabilirsiniz.


Örnek paypal anasayfanız alışveriş yaptığınızda görünen akış şekli.. Arşivden bundan 2 yıl önceki yaptığınız alışverişleri bile görebilirsiniz. Resimdeki fatura vs tarzı şeyleri dikkate almayın bunları yapacağınızı sanmıyorum benim diğer işlerim onlar sizin genellikle ödeme çıktıları olur.

Aklınızda olabilecek diğer soru ise kartım TL üzerinden nasıl dolar olarak ödeyeceğim konusu olduğuna eminim. Paypal kartınızdan para çekerken otomatik dolara veya aldığınız sitenin para birimine dönüştürür.


Örnek Euro için, söylediğim gibi otomatik çevirir. Alışveriş yaparken dolar veya hangi para birimi üzerinden alışveriş yapacaksanız onun şuanki fiyatına bakarak ne kadar tutacağınıda öğrenebilirsiniz.


Hiç sorun olmuyor mu Eren sorusu içinde gerçekten 1 kere sorun yaşadım oda bizim ülkemizde ki ptt görevlisinin postamı yere??! Bırakıp gitmesinden dolayı hani adam daha binaya girişden bile evin zilini çalmadı içeri girip kata çıkıp kapının önüne koysa gene bişey demiycem.... 2011 den beri alışveriş yapıyorum.. Sanırım artık bu işin gözü kapalı yapan insanı olmuş olabilirim, tekrar söylüyorum herhangi bir sorununuz için benimle iletişime geçebilirsiniz..

İlk Yorumu Sen Yap !
Yorum Gönder

EMOTICON
Klik the button below to show emoticons and the its code
Hide Emoticon
Show Emoticon
:D
 
:)
 
:h
 
:a
 
:e
 
:f
 
:p
 
:v
 
:i
 
:j
 
:k
 
:(
 
:c
 
:n
 
:z
 
:g
 
:q
 
:r
 
:s
:t
 
:o
 
:x
 
:w
 
:m
 
:y
 
:b
 
:1
 
:2
 
:3
 
:4
 
:5
:6
 
:7
 
:8
 
:9